Терапии

Home/Терапии
Бог ги благословил термо-минералните води на Дебарски Бањи и им подарил оптимална температура како и разни корисни минерали за човековото тело сурлфур, магнезиум, натриум, калиум, калциум идр. Температурата на водата изнесува 39°C во Бањиште и Косоврасти 41 °C, таа се нуди 100% природна и не се лади или догрева како што прават другите бањи. Таа исто така е многу богата со негативни јони и спаѓа во категоријата “Alive Waters”, води кои “даруваат живот” и имаат магични способности за лекување на разни болести.

Нашиот тим моментално брои над 40 физиотерапевти кои се под надзор на 6 специјализирани лекари. Секоја година се додаваат млади членови, со амбиции и нови знаења во областа на медицината. Нивната мисија е да обезбедат професионална медицинска нега со цел да лекуваат или спречуваат одредена болест. Балнеотерапијата не се препорачува само за болни и стари клиенти, нашите бањи во последно време се посетени од страна на помладата генерација која е свесна дека полесно е да се спречи една болест отколку да се лекува.И освен тоа со брзата динамика на секојдневниот живот, младите се повеќе се жалат на болки на грбот, рамото и екстремитетите.

Хидротерапија
Фанготерапија
Електротерапија
Фототерапија
Кинеситерапија
Масажа
Сауна
Воздушна терапија

 

Хидротерапија

Користењето на термо-минералните базени во интервал од 5-20 минути, во зависност од препораката на лекарот, му овозможува на телото да ги апсорбира минералите од самата вода преку кожата или инхалација на пареата. Сето ова има терапевтски ефект, бидејќи промена на температурата на телото го забрзува функционирањето на срцето, имунитарниот систем, циркулацијата на крвта, дигестивниот систем и им помага на мускулите и кожата.

Кај клиентите кои се соочуват со проблеми на дигестивниот систем, бубрезите и уринарниот систем, водата се препорачува да се конзумира, но може да го консумират и здрави лица.

Fango terapiaФанготерапија
Овој третман користи минерален кал со вулканско потекло, кој при допир со телото ја чисти и ривитализира кожата. Освен релаксирачкиот ефект, оваa терапија ќе ги исфрли токсичните супстанции од организмот, ги намалува мускулните контракции и болки, и се препорачува за лекување на остео-артритис и кожни болести.

Електротерапија
Поседуваме најмодерени уреди за електротерапија, кои се користат за мускулна релаксација и рехабилитација, подобрување на крвната циркулација, подобрување и зголемување на обемот на движење, управување со хронични боли како и пост трауми и пост хируршки зафати. Ги нудиме овие видови на електротерапија:

 • Ултра звучна
 • Магнет
 • Вакум
 • Интерферентни струји
 • ТЕНС
 • Диадинамична
 • Галванска електро стимулација

Фототерапија
Фототерапијата е форма на аплицирање на светлосна енергија во одредени делови на човековото тело за терапеутски цели. Овој третман веќе долго време се користи за намалување на болки, го подобрува расположението и спиењето, а се препорачува кај клиенти со псориаза и за лекување на рани. Ние ги применуваме следните видови на фототерапија:

 • Терапија со ласер
 • Инфра црвена и
 • Ултра виолетова

Кинеситерапија
Вежбите под надзор на специјализирани физиотерапевти се еден од главните методи на рехабилитација. Кинеситерапија се применува веднаш штом ќе се нормализира здравствената состојба на клиентот, за полесно да му се компензираат изгубените способности на движење како и да се избегне ризикот од дополнителни компликации. Вежбите кои се применуваат се следните:
Duke bere kinesi terapi

 • Пасивни
 • Пасивни функционални
 • Активни
 • Со отпор
 • Со тежина
 • Со влечење
 • Техники на дишење
 • Техники за релаксација
 • Ортостатични и учење на техники на одење

Масажа
Масажата ќе ви помогнe де го отстраните стресот и да го релаксирате целото тело. Кога телото е опуштенo, тогаш се стимулира производството на ендрофинот, кои е инаку познат како хормон на “радоста”. Ендорфинот создава добро расположение а со тоа помага при намалување на болките како и ја намалува потребата за користење на лекови. Ги нудиме следните видови на масажи:

 • За релаксација
 • Рефлексна
 • Спортска
 • Шведска
 • За парови
 • За екстремитети (раце и нозе)
 • Пренатална

Сауна
Зголемената телесна температура го поттикнува организмот на бурна реакција, при која се генерираат бели крвни зрнца, се зајакнува циркулацијата и имунитетот и затоа позитивно влијае на здравјето на срцето и крвните садови. Поради фактот што телото опкружено со врел воздух силно се поти, сауната добро ги чисти порите, ги исфрлa токсичните субстанци од телото и помага во борбата против целулитот и прекумерната телесна тежина.

Natyra BanjishtВоздушна терапија
Сместен во планинска област богата со вегетација, која е позната за неговиот чист воздух со ниско ниво на загаденост, го прават Бањиште вистинско рај за клиенти со проблеми со алергии и дишните патишта. Косоврасти сместен покрај Дебарското езеро и канјонот на река Радикa, опкружен со високи карпи, нуди сосема друг амбиент на сместување. Прошетките на природата засекогаш ќе останат на вашите спомени.

11 Comments

 1. Кирил март 18, 2014 at 9:42 am - Reply

  fangoterapija ja preporacuvate kako tretman za psorijaza, dali imate celosna terapija ili jas bi si izbral kolku denovi bi ja koristel

 2. BLAGA јануари 12, 2015 at 10:26 am - Reply

  Bi ve zamolila za edna informacija.Mojot soprug se operira vo Ohrid veke ima eden mesec-vestacko koleno.Po preporaka na doktorot treba da prodolzime so bansko lekuvanje so fizikalni terapii.Istoto ni go odobrija od Fondot vo Bitola.Megu drugite navedena ni e i Banjata vo Debar.Treba da ja iskoristime banjata najkasno do 25 februari.Odredeno e 21den.Prasanjeto mie dali mozime da rezervirame kaj vas preku maill,i dali mozi so pridruzba da se rezerviraat 10dena -namesto sam 21den.Ve pozdravuvam od ubavata Bitola .Cekam vas odgovor.

  • spa јануари 12, 2015 at 7:20 pm - Reply

   Sekako deka mozete da rezervirate preku e-mail ili na nasata web strana, no za zal ne mozete da gi podelite denovite so pridtuznikot. Tie denovi mu sleduvaat samo na osigurenikot koj imal intervencija i dokolku istiot ima potreba od pridruzba bidejki e nepodvizen, mozete da barate do FZO da vi odobruvaat i pridruznik vo resenieto.

   Dokolku imate dopolnitelni prasanja, slobodno kontaktirajte ne pak.

 3. сашо јуни 18, 2015 at 2:17 am - Reply

  Некој ги одговара прашањава од странава или така си пишуваме. Гледам претходните прашања немаат одговор на веб странава?!? Може и мене ме интересира одговор од некој од прашањава.

  • spa јуни 21, 2015 at 8:56 pm - Reply

   Секако дека ние одговараме. Доколку коментарот нема одговор на веб, тоа значи дека е одговорено по емаил, затоа доколку ве интересира нешто контретно пишете тука или на маил info@bdcapa.com.

 4. Vesna април 9, 2016 at 1:43 pm - Reply

  .Jas sum zena na 50 godisna vozrast i imam osteo artritis skoro vo site zglobovi a najmnogu na vratot. Kakov tretman bi perporacale za mene i kolku dena da se pominat kaj vas? Inaku sum dobra so zdravjeto, primam tretman za tiroidnata zlezda, ne raboti bas najdobro. Mozete da mi se javite na mojata email adresa. Ist taka ako mozete da mi ispratite cenovnik za prestoj, trtmani, kozmeticki uslugi. Mojata email adresa e xx@xxxxxxx. Blagodaram, Vesna

  • spa април 18, 2016 at 11:19 pm - Reply

   Zdravo Gospoga Vesna,

   Odgovorot go imate na vasata email adresa.

 5. миле септември 13, 2016 at 11:18 pm - Reply

  Почитувани , би Ве замолил за следно.Имам приjателка коjа пред неполна година правеше операциjа отстрануванjе на миоми на матка. По некоj месец правенjе контрола, повторно има миоми.Во консултациjа со гегеколог , ни препорача лекуванjе во банjа каде има jод.Дали во вашата банja , или некоjа друга знаете каде во состав има jод.Однапред благодарен.

  • spa септември 14, 2016 at 5:13 pm - Reply

   Почитуван Гдин Миле,

   Пред се Ви се заблагодаруваме за пораката и многу ни е жал за проблемот на вашата пријателка.

   Нашата термо-минерална вода има јод, но строго е забрането користење на бањата доколку клиентот има миом или друг вид на малини заболувања. Нашите лекари нема да и дозволат да ги користи третманите.

   На вас и на вашата пријателка, Ви пожелуваме многу здравје.

 6. Dance Georgievska мај 31, 2017 at 11:12 am - Reply

  Оперирана сум со еден колк ,а сега треба да го оперирам и другиот.Ме интересира како може да се договори со Вас за
  пост оперативен третман рехабилитација за преку ФЗО.

  • spa мај 31, 2017 at 11:25 am - Reply

   Почитувана Г-ѓа Георгиевска,

   За пост оперативен бањски третман треба да поднесете барање во ФЗО, со што комисијата ќе ја провери вашата документација и ќе ви даде Решение со кое имате право во рок од 2 месеци да одите до 21 ден на бањско лекување во било која бања во Р.М. Кога ќе го добиете решението треба да се јавите и кај нас и да направите резервација.

Leave A Comment