Дебарски Бањи Цапа 

Природно лекувалиште Бањиште, Косоврасти и Хотел Венец

Banjisht Resort & SPA

Сместен на надморска висина од 880 метри, Бањиште е идеално место за тие што сакаат да се релаксираат и уживаат во чистиот планински воздух, природната термо-минерална вода со оптимална температура за човековото тело и прекрасната храна. со вкупeн капацитет од 126 соби, овој ресорт е реновиран неколку пати од неговата приватизација, а со последното реновирање беа опфатени вкупно 72 соби и дел од медицинските простории (Април 2012).
Поради почитта кон историјата и традицијата, со цел да не се наруши оваа вонвременска убавина и хармонија која како да го достигнала својот максимум на ова свето место, ресортот Бањиште однадвор ја има својата традиционална архитектура, но во внатрешниот современиот и луксузен ентериер, нуди врвни стандарди на сместување и хотелски услуги, кои ги задоволуваат сите гости.

Kosovrast Hotel & SPA

Бања Косовраст, е современ ресорт со 75 модерни соби, сите со поглед кон Дебарското Езеро. Прекрасна природа, високи планини, кањонот на реката Радика, Дебарското Езеро Шпилје и пешачките патеки, се најпогодното место за релаксирачки прошетки како и за оние што бараат авантури и предизвици. Водата богата со здравје, со векови има докажано дека е единствено решение за лекување на разни болести.
Бања Косовраст има професионален лекарски тим кој ги применува старите природни фактори како и најсовремените достигнувања во медицината. Резултатите внимателно се следаат и се споредуваат со планираните. Особено внимание се обврнува за мотивирање на клиентите за активно учество во реализација на сите планирани активности, за ефективен третман за време на престојот.

Aqua Spark – Kosovrast

Во Аква Спарк секој ден е лето, бидејќи можете да уживате во термалните базени во лето и во зима. Овој воден парк гарантира неограничена забава и релаксација како за возрасни исто така и за деца. Тој е достапен за дневните посетители или за гостите кои престојуваат во хотелот Косовраст.

Гостите исто така можат да се служат пијалоци и храна во барот, уживајќи во прекрасниот пејзаж на Дебарското Езеро и реката Радика, или да се релаксираат во другите услуги што ги нуди Аква Спарк: Масажа, шведска сауна, инфрацрвена сауна (инфраред), парна бања и џакузи.

Најлековити термо-минерални води во Европа

Бог ги благословил термо-минералните води на Дебарски Бањи и им подарил оптимална температура како и разни корисни минерали за човековото тело сурлфур, магнезиум, натриум, калиум, калциум идр. Температурата на водата изнесува 39°C во Бањиште и Косоврасти 41 °C, таа се нуди 100% природна и не се лади или догрева како што прават другите бањи. Таа исто така е многу богата со негативни јони и спаѓа во категоријата “Alive Waters”, води кои “даруваат живот” и имаат магични способности за лекување на разни болести.

Хидротерапија

Користењето на термо-минералните базени во интервал од 5-20 минути, во зависност од препораката на лекарот, му овозможува на телото да ги апсорбира минералите од самата вода преку кожата или инхалација на пареата. Сето ова има терапевтски ефект, бидејќи промена на температурата на телото го забрзува функционирањето на срцето, имунитарниот систем, циркулацијата на крвта, дигестивниот систем и им помага на мускулите и кожата.

Фанготерапија

Овој третман користи минерален кал со вулканско потекло, кој при допир со телото ја чисти и ривитализира кожата. Освен релаксирачкиот ефект, оваa терапија ќе ги исфрли токсичните супстанции од организмот, ги намалува мускулните контракции и болки, и се препорачува за лекување на остео-артритис и кожни болести.

Масажа

Масажата ќе ви помогнe де го отстраните стресот и да го релаксирате целото тело. Кога телото е опуштенo, тогаш се стимулира производството на ендрофинот, кои е инаку познат како хормон на “радоста”. Ендорфинот создава добро расположение а со тоа помага при намалување на болките како и ја намалува потребата за користење на лекови.

Електротерапија

Поседуваме најмодерени уреди за електротерапија, кои се користат за мускулна релаксација и рехабилитација, подобрување на крвната циркулација, подобрување и зголемување на обемот на движење, управување со хронични боли како и пост трауми и пост хируршки зафати.

Кинеситерапија

Вежбите под надзор на специјализирани физиотерапевти се еден од главните методи на рехабилитација. Кинеситерапија се применува веднаш штом ќе се нормализира здравствената состојба на клиентот, за полесно да му се компензираат изгубените способности на движење како и да се избегне ризикот од дополнителни компликации.

Фототерапија

Фототерапијата е форма на аплицирање на светлосна енергија во одредени делови на човековото тело за терапеутски цели. Овој третман веќе долго време се користи за намалување на болки, го подобрува расположението и спиењето, а се препорачува кај клиенти со псориаза и за лекување на рани.

Сауна

Djersitja e trupit nxjerr papastërtitë dhe kjo është mënyra më e mirë për detoxim. Djersitja gjithashtu rit qarkullimin e gjakut duke zgjeruar enët dhe ndikon ndjeshëm në uljen e shtypjes të gjakut. Rekomandohet si për personat e sëmurë ashtu edhe për ata të shëndoshë.

Воздушна терапија

Сместен во планинска област богата со вегетација, која е позната за неговиот чист воздух со ниско ниво на загаденост, го прават Бањиште вистинско рај за клиенти со проблеми со алергии и дишните патишта. Косоврасти сместен покрај Дебарското езеро и канјонот на река Радикa, опкружен со високи карпи, нуди сосема друг амбиент на сместување. Прошетките на природата засекогаш ќе останат на вашите спомени.

Центар за убавина

Центарот за убавина во одморалиштето Бањиште нуди услуги за релаксација во луксузен и интимен амбиент. Третманите за лице со природна маска од сулфур, како и фанго-терапија за лице, се бренд на Дебарски Бањи кои секоја жена треба да ги проба

Ефектите на бањското лекување

Дебарските Бањи Цапа се регистрирани како овластена приватна здравствена установа за бањско лекување и физикална терапија, единствена од бањите кои ги исполнува сите услови од страна на Министерството за Здравство. Ние имаме договор и со Фондит за Здравствено Осигурување, и сите осигуреници можат да ги користат улугите на нашите бањи Баниште и Косоврасти (термал), во товар на ФЗО. Дебарските Бањи се препорачуваат за лекување на следните болести:

 • Заболувања на локомоторен апарат: Хронични запаливи ревматични заболувања, Хронични ревматични полиартритис, Анкилозантен спондилитис

 • Ревматичен артритис

 • Заболувања на периферен нервен систем

 • Парализа на фациален нерв

 • Паркисиова болест

 • Церебрална парализа

 • Sëmundjet e sistemit respirator: Bronkiti kronik, Astma Broniale, Sinusitet

 • Inflamacionet kronike të veshkëve, vezikës dhe rrugëve urinare

 • Steriliteti femëror (primar dhe sekondar)

 • Gastriti atrofik kronik

 • Ulcera Gastro-Duoenale peptike

 • Inflamacionet e fshikees biliare

 • Konstipacioni kronik

 • Sëmundjet endokrine: Obesiteti, Hyperuricemia

 • Rehabilitimi i frakturave, luksacioneve dhe subluksacioneve

 • Rehabilitimi pas polytraumave

 • Eczemat

 • Psoriazat

 • Infeksionet e lëkurës

Ndikimi i ujërave termo-minerale

Na vazhdim po ju paraqesim disa shkrime nga mjekët tanë në lidhje me ndikimin e ujëerave termo-minerale dhe shërbimeve tjera mjekësore tek sëmundje të ndryshme.

Vendndodhja e hoteleve

Dibër, 1250, Maqedonia Veriore

Lajmet më të fundit

Аква Спарк Косовраст

октомври 2nd, 2018|0 Comments

На 22 Јуни 2018, официално се пушти во упортеба првиот Аква Парк со термо минерални води во Македонија и во Југо-Западниот Балкан. Проектот го нарковме Aqua Spark, каде зборот аква [...]

Нови инвестиции во Бањишт

април 18th, 2016|0 Comments

Во текот на почетокон на 2016-та година, над 1400 м2 простории во внатрешноста на Хотел и Бања Бањиште, беа цеолсно реновирани: -Се изградија 2 нови базени, со 4 пати поголем капацитет од предходните -Целиот СПА [...]

Победници и во Балканските СПА Награди 2015

октомври 19th, 2015|0 Comments

Македонија за прв пат ова беше организатор на познатиот евенимент Балкански СПА Награди 2015 (Balkan SPA Awards), кој ги бира најуспешните компании во СПА индустријата. Награди се доделија на 8 различни категории: најдобар спа-хотел, најдобар [...]

Искуството на Гѓа Тренкоска во Бања Косовраст

јули 3rd, 2015|0 Comments

ПОЧИТУВАНИ, Во Вашата бања Цапа во Косоврасти престојував во месец Јуни оваа година. Токму на овој трети кат кој е приказан на фотографијата во соба 324. Преубаво место за очи, тишина и мир за душа, [...]

БАХА не прогласи како “Најдобар Медицински Ресорт за 2014”

јуни 30th, 2015|0 Comments

Балканската Алианса на Хотелски Асоцијации (БАХА) ни додели награда Најдобар Медицински Ресорт за 2014 година. Наградата ја примаше Гдин Меџит Цапа кои ги поздрави колегите од балканот и вети нови инвестиции во Дебарските Бањи Цапа [...]

Руската веслачка репрезентација

април 24th, 2015|0 Comments

Имавме чест нашите услуги да им ги нудиме и на Руските клиенти. Дебарското езеро нуди оптимални услови за тренирање на овој спорт, бидејќи е заобиколено со високи планини кои го штитат од ветрови и валови [...]

9 Амбасадори на посета во Бањишт-е

мај 24th, 2014|0 Comments

Амбасадорот на ЕУ Aivo Orav, заедно со Амбасадорите на Словенија, Франција, Холандија, Италија, Австрија, Хунгарија, Словакија и Грција, вчера беа гости на Бањишт. Амбасадорите го означија почетокот на изградбата на пешачка патека во должина од [...]

Се реновираше хотел Косовраст

мај 17th, 2014|0 Comments

На 17 Мај 2014, после повеќе од 2 месеци интензивна работа, горди сме што успеавме целосно да го промениме изгледод на ресторанот, рецепцијата и сите јавни простории на хотелот. Сега имаме и нов ВИП ресторан и [...]