Banjisht Resort & SPA

Në një lartësi mbidetare prej 880, në zemrën e një rripi malor të mbushur me pisha të larta, ndodhet resorti më i vjetër në rajon me emrin Banjisht. Atmosfera e qete dhe relaksuese nuk është e gjitha çka ofron ky resort dhe rëndësi të veçantë u kemi kushtuar shërbimeve tona mjekësore me ujëra termo-minerale që gjithashtu ofrojnë shumë aktivitete për t’ju mbajtur në formë dhe për të regjeneruar shëndetin tuaj.

Me respekt për historinë dhe traditën, si dhe për të mos e prishur bukurinë dhe harmoninë që ka arritur majat më të larta në këtë vend të shenjtë, Banjishti ka ruajtur pamjen e tij tradicionale arkitekturore. Në brendësi resorti ofron akomodim modern dhe luksoz jo vetëm për të kaluar një natë, por edhe për të shijuar llixhat për një periudhë më të gjatë.

Kosovrast Hotel & SPA

Kosovrasti është një resort modern me kapacitet total prej 75 dhoma, të gjitha me pamje drejt liqenit të Dibrës. Pejsazhet mahnitëse, liqeni i Dibres dhe kanjoni i lumit Radika, e bëjnë këtë resort një vend të përshtatshëm si për shëtitje relaksuese ashtu edhe për adventuara të paharueshme.

Ujëra termale të pasura me shëndet dhe jetë. me shekuj kanë vërtetuar aftësitë e tyre magjike në shërimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve. Stafi mjekësor aplikon metodat e vjetra natyrale në kombinim me risitë më të fundit shkencore për të aritur rezulltate sa më të mira trajtimi. Vëmendje speciale i kustohet motivimit të klientëve për participim aktiv dhe të vazdhueshëm në ndjekjen e programeve dhe aktiviteteve të planifikuara për ata.

Aqua Spark – Kosovrast

Ështe çdo ditë verë në Aqua Spark, pasi mund të shijoni pishinat termike gjatë verës ose dimrit. Ky park ujor garanton argëtim dhe relaksim të pakufizuar, si për të rriturit poashtu edhe për fëmijët. Është në dispozicion për vizitorët e përditshëm ose për mysafirët që qëndrojnë në Hotelin e Kosovrastit.

Mysafirët gjithashtu mund të shërbehen me pije dhe ushqim në bar, duke shijuar pejsazhin e mrekullueshëm të Liqenit të Dibrës dhe lumit Radika, ose të relaksohen ne shërbimet e tjera që i ofron Aqua Spark: Masazh, sauna suedeze, sauna me rreze infra të kuqe (infrared), banjë avulli dhe xhakuzi.

Hotel Venec – Dibër

Hoteli i parë në qytetin e Dibrës me traditë mbi 40 vjeçare, ofron qëndrim në qendër të qytetit për të gjithë klientët që dëshirojnë të vizitojnë qytetin tonë të bukur. I kategorizuar me 3 yje, ky hotel ka 15 dhoma të cilat janë të areduara me kujdes dhe shije, që përmbushin kërkesat e të gjithë klientëve.

Veneci është i njohur për teracën verore me traditë, si dhe për kuzhinën e saj unike ku veçanërisht duhet të përmenden çorbat dhe ushqimet tradicionale të këtij rajoni.

Villa WELLNESS 

Hidroterapia

Qëndrimin në pishinë me ujë termo-mineral për një interval prej 5-20 minuta, i mundëson trupit që të absorbojë mineralet nga vetë uji përmes lëkurës ose inhallimit të avullit dhe gazrave që lëshon ai. E gjithë kjo ka një efekt terapeutik sepse ndryshon temperaturën e trupit, përshpejton funksionimin e gjëndrave, zemrës, sistemit imununitar, qarkullimin e gjakut, sistemin e tretjes si dhe ndihmon muskulaturën dhe lëkurën.

Fangoterapia

Fangoterapia është një trajtim mjaft i veçantë që realizohet përmes baltës unike me prejardhje vullkanike që mblidhet pranë burimeve të ujërave termale. Balta në kontakt me trupin shpërndan sasi të larta të mineraleve mbi të duke pastruar dhe rivitalizuar lëkurën. Përveç që kjo terapi të relakason, ajo gjithashtu ndihmon për të nxjerrë substancat toksike nga trupi, zvogëlon shtrëngimin e muskujve dhe dhimbjet, dhe rekomandohet për trajtimin e osteoartritit dhe sëmundjeve të lëkurës.

Masazhe

Masazhet ju ndihmojnë që të largoni stresin dhe të relaksoni gjithë trupin. Kur trupi është i relaksuar ai atëherë prodhon endorfinin, që një njihet ndryshe edhe si hormoni i “gëzimit”. Endorfini është hormon natyral i trupit dhe krijon një disponim më të mirë që gjithashtu zvogëlon dhimbjet dhe nevojën e përdorimit të medikamenteve.

Elektroterapia

Elektroterapia përfshin përdorimin e shumë paisjeve të ndryshme që shfrytëzojnë rrymën elektrike për qëllime mjekësore. Përdoret për relaksimin e ndezjeve muskulore dhe rehabilitimin e tyre, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, përmirësimin dhe rritjen e shkallës të lëvizjeve, menaxhimin e dhimbjeve kronike, post traumatike dhe post kirurgjikale.

Kinesiterapia

Me kinesiterapi nënkuptojmë një sërë ushtrimesh terapeutike të cilat zhvillohen nën mbikëqyrjen e një fizioterapeuti të specializuar dhe është një nga metodat kryesore të rehabilitimit. Nje lëvizje relevante ndihmon në përmirësimin dhe funksionimin e kockave, muskujve dhe sistemit kardio vaskular. Kjo terapi aplikohet pasi gjendja e pacientit stabilizohet që ti mundësojë atij kthimin dhe kompensimin e aftësisë të lëvizjes, si dhe të shmang rrezikun e komplikimeve.

Fototerapia

Fototerapia është një formë e aplikimit të energjisë së dritës ne pjesë të trupit të njeriut për qëllime terapeutike. Ky lloj i trajtimi përdoret për një kohë shumë të gjatë për shërimin e psoriazës dhe plagëve, zvogëlon dhimbjet si dhe përmirëson disponimin dhe çrregullimet e gjumit

Sauna

Djersitja e trupit nxjerr papastërtitë dhe kjo është mënyra më e mirë për detoxim. Djersitja gjithashtu rit qarkullimin e gjakut duke zgjeruar enët dhe ndikon ndjeshëm në uljen e shtypjes të gjakut. Rekomandohet si për personat e sëmurë ashtu edhe për ata të shëndoshë.

Terapia Klimatike

Resorti i Banjishtit gjendet në një zonë malore me vegjetacion të pasur, që është e njohur për ajër të pastër dhe nivele të ulëta të ndotjes. Kjo ndihmon mjaft personat me probleme në sistemin respirator, ndërsa muzika e bukur e zogjve dhe pamjet piktoreske do te mbeten përgjithmonë në kujtesën tuaj. Për ata që duan ujin, hoteli i Kosovrastit ndodhet pranë bregut të liqenit të Dibres dhe kanjonit të lumit radika, i rethuar me male të larta shkëmbore.

Qendra Estetike

Qendra estetike  në resortin e Banjishtit, ofron shërbime për relaksim në ambiente luksoze dhe intime. Trajtimet e fytyrës me maskë sulfuri naturale si dhe fango terapia për fytyrën janë brand i Banjave të Dibrës të cilat duhet çdo femër ti provojë

Shërimi dhe trajtimi i sëmundjeve

Jemi të liçensuar nga Ministria e Shëndetësisë e R.M. për shërim banjor dhe terapi fizikale. Gjithashtu kemi bashkëpunim edhe me Fondin e Shëndetësisë. Shërbimet tona mjekësore rekomandohen për trajtimin dhe shërimin e shumë sëmundjeve dhe një listë të shkurtër e kemi paraqitur më poshtë.

 • Sëmundjet e aparatit lokomotor: Sëmundjet reumatike inflamatore, Poliartriti reumatik kronik, Spondiliti ankilozant

 • Artriti reumatik

 • Dëmtimet e sistemit nervor periferik

 • Paralizat kompresive që prekin një nerv se një pleksus.

 • Sëmundja e parkinsonit.

 • Paraliza Cerebrale

 • Sëmundjet e sistemit respirator: Bronkiti kronik, Astma Broniale, Sinusitet

 • Inflamacionet kronike të veshkëve, vezikës dhe rrugëve urinare

 • Steriliteti femëror (primar dhe sekondar)

 • Gastriti atrofik kronik

 • Ulcera Gastro-Duoenale peptike

 • Inflamacionet e fshikees biliare

 • Konstipacioni kronik

 • Sëmundjet endokrine: Obesiteti, Hyperuricemia

 • Rehabilitimi i frakturave, luksacioneve dhe subluksacioneve

 • Rehabilitimi pas polytraumave

 • Eczemat

 • Psoriazat

 • Infeksionet e lëkurës

Ndikimi i ujërave termo-minerale

Na vazhdim po ju paraqesim disa shkrime nga mjekët tanë në lidhje me ndikimin e ujëerave termo-minerale dhe shërbimeve tjera mjekësore tek sëmundje të ndryshme.

Vendndodhja e hoteleve

Dibër, 1250, Maqedonia Veriore

Lajmet më të fundit

Aqua Spark Kosovrast

September 14th, 2018|2 Comments

Në 22 Qershor 2018, zyrtarisht u inagurua Aqua Parku i parë me ujëra termo minerale në Maqedoni dhe Ballkanin Jug-Perëndimor. Projekti u emërua Aqua Spark, ku Aqua qëndron si sinonim për

Ministri Konovalov viziton sportistet Rus

March 6th, 2017|0 Comments

Kryetari i Komitetit Mbikqyreës të Sportistëve Rus, njëkohësisht edhe Ministër i Drejtësisë në Rusi, Z. Alexander Konovalov, vizitoi reprezentacionin e lundrimit i cili është duke u trajnuar në Dibër nga 6 Shkurti 2017 deri me

Mirënjohje nga Ministria e Ekonomisë

September 27th, 2016|0 Comments

Me rastin e Ditës Botërore të Turizmit në 27 Shtator 2016, Ministria e Ekonomisë të Maqedonisë ndau mirënjohje për më të suksesshmit nga sektori i turizmit, në 6 kategori dhe disa nëngrupe. Banjat e

Investime të reja në Banjisht

April 18th, 2016|0 Comments

Gjatë vitit 2016 u renovuan mbi 1400 m2 hapësire dhe Hotelin dhe Banjën e Banjisht-it: - Hoteli tash me posedon 2 pishina te reja, 4 herë më të mëdha nga ata të mëparshmet, - Një

Balkan SPA AWARD 2015

October 19th, 2015|0 Comments

Maqedonia këtë vit ishte organizatore e evenimentit të njohur Balkan SPA Awards, i cili ka për qëllim të zgjedh më të mirët në indurstinë SPA. Shpërblime u ndanë në 8 kategori të ndryshme, ku konkuruan

Fituam çmimin “Resorti më i mirë mjeksor”

June 12th, 2015|1 Comment

Në takimin e radhës të Aleancës Balkanike të Asociacioneve të Hotelierisë (BAHA) që u mbajt këtë vit në Kosovë nga data 4 deri më 6 Qershor 2015, Banjat e Dibrës Capa fituan çmimin Resorti më

Vizitë nga touroperatorët Rus

April 29th, 2015|0 Comments

Një grup prej 13 touroperatorë Rus vizituan Banjat e Dibrës Capa në 25 Prill 2015. Kjo vizitë erdhi si rezulltat i prezantimit që u bëmë Banjave të Dibrës në panairin ndërkombëtar të Turizmit Mitt 2015

Reprezentacioni Rus i kanotazhit

April 24th, 2015|0 Comments

Kushtet perfekte të Liqenit të Dibrës tërhoqën reprezentacionin Rus të kanotazhit të udhëhequr nga Z. Seva Rozhkov, që këtë vit trajnimet ti zhvillojnë në qytetin e Dibrës. Liqeni ynë edhe në dimër është optimal për këtë sport

Join us for our Aqua Spark Grand Opening tomorrow (June 22)

Bring your kids - they will have an awesome experience!
🥰 Welcome to Kosovrast Spa & Wellness. Enjoy every angle of the hotel and feel the emotions of a unique experience!
🌞 GRAND OPENING AQUA SPARK | 22 June
📍 Hotel Kosovrast

-
📅 SAVE THE DATE: 22 JUNE
→ Mickey Mouse mascots
→ Children activities 
→ Face painting
→ Cinema & Popcorn

⭐⭐⭐⭐
• Entry price: €5
•@capa_spa_hotels #capaspahotels
Come and experience the fun at our AquaSpark! 🛝

Bring your kids to our AquaSpark for lots of fun. With slides, splash zones, and space to play, it’s great for family trips. 

Book now and make happy memories together!🎈#CapaSpaHotels
Whether you're seeking a family vacation, a romantic getaway or a corporate retreat, our hotels offer the perfect destination for your next memorable stay. 

Book your stay for an unforgettable experience. #CapaSpaHotels
💧Hotel Kosovrast features an indoor pool filled with thermal mineral water maintained at a soothing 39°C. Renowned for its therapeutic properties, the pool offers a rejuvenating experience ideal for relaxation and wellness. 

Enjoy the tranquil atmosphere and the health benefits of our mineral-rich waters during your stay. #CapaSpaHotels
Today at Capa Spa Hotels, we celebrate Mexhit’s birthday! ❤️

Alongside his wife Shpresa, he is the visionary behind Capa Spa Hotel and an unforgettable host. 

Thank you, Mexhit, for your passion and the inspiration you share with us and our guests.🍀
Ottoman hammams, designed for cleansing, featured flowing water rather than the stagnant pools found in Roman baths. Over time, these hammams evolved into social hubs of city life, a tradition that continues today. #CapaSpaHotels
Loading the next set of instagram posts...